Nakon što su mediji sve
češće pisali o neobičnoj činjenici da su neki od poznatijih i
najvoljenijih muzičara preminuli u 27. godini života, naučnici su
odlučili da otkriju o čemu je reč.
Naime, nakon što su primetili da su veliki muzičari preminuli u 27. godini, predstavnici medija su počeli da pišu o ovoj godini kao kobnoj po talentovane i poročne umetnike. Tome je doprinela i izjava Kobejnove majke, koja je nakon što je Kurt preminuo otkrila: "Rekla sam mu da se ne učlanjuje u taj glupi klub".
Australijski naučnici odlučili su da ispitaju da li je 27. godina zaista kobni i prelomni trenutak u životu samodestruktivnih muzičara koji su vrtoglavo brzo došli do slave. Naime, oni su sproveli istraživanje u kom je prikupljeno više hiljada podataka o muzičarima koji su preminuli u periodu od 1950. do 2014. godine i uporedili ove nalaze s procentom smrtnosti u SAD-u. Zaključili su da muzičari zaista žive kraće od ljudi koji se ne bave ovom umetnošću, i to ne malo - rokeri i pop zvezde žive, u proseku, 25 godina kraće od profesora književnosti ili poštara.
Međutim, ovo istraživanje je pokazalo da, iako umiru relativno mladi, njihov život se ne završava najčešće u 27, već u 56. godini. Zbog čega onda je postoji "Klub 56"? Jednostavno: među onima koji su preminuli u 27. godini je više velikih muzičkih zvezda, i to onih čiju muziku slušaju mlađe generacije, dok "Klub 56" čine imena kao što su Džini Ramon i Rik Džejms.
* Rezultati istraživanja objavljeni su u listu British Medical Journal.
0 коментара:
Post a Comment