Famozni Dan žena uglavnom se proslavlja uz bukete cveća i mnoštvo drugih poklona, ali ne treba da zaboravimo da ovaj datum zapravo predstavlja borbu za ravnopravnost polova
Osmi mart je počeo da se slavi u čast borbe za ekonomsku, političku i socijalnu ravnopravnost žena i muškaraca.
Prvi Dan žena proslavio se 28. februara 1909. godine u SAD-u nakon deklaracije koju je izdala Socijalistička partija Amerike, da bi te iste godine u avgustu, bila organizovana Međunarodna konferencija žena.
Inicijativu, da Osmi mart postane praznik svih žena i da se svake godine proslavlja, preuzela je nemačka feministkinja i komunistkinja Klara Cetkin. Zahvaljujući njoj, prvo obeležavanje je bilo 18. marta 1911. godine koje se održalo u Austriji, Nemačkoj, Švajcarskoj i Danskoj.
Pogledajte i: Zanimljivi pokloni za 8. mart
Ujedinjene nacije su 1975. godine službeno počele da obeležavaju Osmi mart kao međunarodni praznik. Zahvaljujući tome, uvedena su prava na trudničko bolovanje, ograničenje rada žena u noćnoj smeni, platežna ravnopravnost između muškaraca i žena za isto radno mesto, pravo glasa itd.
EVO JOŠ NEKOLIKO ZANIMLJIVOSTI KOJE SE TIČU 8. MARTA.
Dan žena je državni praznik u Rusiji, Ukrajini, Belorusiji, Moldaviji, Mongoliji, Kazahstanu i u Tadžikistanu.Mimoza je simbol Osmog marta u Italiji, u Ukrajini su to ruže i tulipani, a u Srbiji crvene ruže i karanfili.
U Kazahstanu jedan nepoznati muškarac je 2012. godine svojoj supruzi poklonio milion crvenih ruža.
Nemački tabloid “Bild” svim damama na Osmi mart daje slobodan dan, a muškarci preuzimaju sav njihov posao.
Pre dve godine je jedan američki restoran ženama delio besplatne kapkejkove.
U Srbiji,prošle godine za Osmi mart, parking servis je damama koje su se nepropisno parkirale, opraštao troškove odnošenja automobila. U obavezi su bile da plate samo kaznu.
0 коментара:
Post a Comment