Na Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS) krajem marta počinje jednogodišnja misija koja treba da donese korisne informacije u vezi sa budućim letom do Marsa, najavila je naučnica NASA Džuli Robinson, javlja B92.
Ona je prilikom predavanja u Beču rekla da će astronauti Skot Keli i Mihail Kornijenko 27. marta krenuti u misiju ka ISS, gdje će provesti daleko duži period od svih dosadašnjih „stanara” ove svermiske stanice. Robinsonova je istakla da će ova jednogodišnja misija dati obilje korisnih informacija za budući let ka Marsu.
„Prvog dana misije ka Marsu astronauti će se vjerovatno odlično osjećati, ali je pitanje kako će im biti 300 dana u svemiru” naglasila je Robinsonova.
Puno toga treba saznati o tome što se dešava ljudskom tijelu kada provede pola godine u svemirskoj stanici, jer o dužem boravku u svemiru još uvijek nema naučnih informacija. To će se promijeniti nakon što dva iskusna astronauta u martu iduće godine slete u kazahstansku pustinju, rekla je ona. Devetomjesečni let ka Marsu u bestežinskom stanju, kao i najvjerovatnije „tvrdo” slijetanje, predstavljati ekstremni napor za posadu, istakla je ona.
Uz fizičko, ne treba zaboraviti i na psihičko opterećenje, ukazala je naučnica NASA, dodajući da će posada živjetu i raditi u tijesnom prostoru. S obzirom na dužinu puta i veliku razdaljinu, komunikacija sa Zemljom će trajati duže. Takođe, ne treba zapostaviti faktore kao što su izolacija i usamljenost, ukazala je ona na neke od problema sa kojima će se suočiti putnici nam crvenu planetu.
Ipak, najveća opasnost po misiju ka Marsu predstavljaće masivne sunčane erupcije koje se nikako ne mogu kontrolisati. Zahvaljujući magnetnom polju Zemlje, naša planeta je zaštićena od tih erupcija, ali letjelica koja bude putovala ka Marsu neće biti. Zbog svega toga, za vrijeme misije na ISS Keli i Kornijenko biće u isto vrijeme i naučnici i pokusni kunići. „Sve u svemu, moramo prikupiti sve podatke kako bi jednog dana mogli reći da su ljudi sposobni da lete na Mars”, podvukla je Robinson.
0 коментара:
Post a Comment