Univerzitetska biblioteka u Beogradu dobila je pre nekoliko nedelja najnoviji robot-skener.
Ovo je trenutno najvredniji čitalac u studentskoj biblioteci. Robot-skener najnovije generacije, kakvog ima samo još nekoliko evropskih biblioteka, knjige prebacuje u digitalni format. Od toga najviše koristi imaju slabovidi studenti, jer uz pomoć posebnog softvera sada mogu knjige da koriste sami.
"Literatura koja je njima neophodna biće skenirana, zatim prebačena iz slike u tekst i onda će pomoću govornog softvera koji instaliraju na svom računaru, a koji čita tekst, zapravo moći da slušaju taj sadržaj i tako uče", za RTS objašnjava Ljupka Mihajlovska iz Centra za studente s hendikepom.
Svemu što je ovako digitalizovano pristup imaju sve univerzitetske biblioteke u Srbiji. Podvlačenje i dopisivanje po digitalnim knjigama nije zabranjeno. Naprotiv.
"Možete da im pristupite i da ih koristite. Stari rukopis inače ne smete da pipnete, dok ovde možete da se virtuelno koristite svakim starim rukopisom kao da vam je u rukama i da ga, pri tome, sačuvate za budućnost. To se čini da u narednih 1.000 godina ne bude slučaj kao sa crtežima u Altamiri, koji moraju da budu zatvoreni“, kaže Aleksandar Jerkov, upravnik Univerzitetske biblioteke.
Da pored stare kopirnice proradi nova, založio se projekat "Ekvijed" u okviru Tempus programa. To je samo deo do sada nabavljene opreme i tehnologije koja pomaže srednjoškolcima i studentima.
"S aspekta nabavke opreme ovo je svakako najveća stvar, jer je ona i u svetskim i evropskim razmerama vredna i velika, i jer omogućuje digitalizaciju", dodaje Slobodan Cvejić sa Filozofskog fakulteta.
Ovaj skener može za sat vremena da skenira do 2.500 strana, Univerzitetska biblioteka ima 1.700.000 publikacija, ako u proseku svaka ima 300 strana i ovaj robot-skener radi 24 sata neprestano, digitalizacija biblioteke bila bi završena za 24 godine. Pod uslovom da biblioteka ne dobije bar još jedan skener.
izvor: rts.rs
0 коментара:
Post a Comment