
Mesec će u petak prirediti astronomski spektakl -
pomračenje Sunca koje će u Srbiji biti najvidljivije u 10.47 sati,
otkrivaju za “Blic” u Astronomskom društvu “Ruđer Bošković”. Međutim,
samo će pola Sunca biti prikriveno, što će biti zanimljivo za videti,
ali ne dovoljno da bi nastala noć.
- U Srbiji ćemo biti u prilici da ispratimo delimično pomračenje Sunca. Potpuno pomračenje će se videti između Grenlandna i kopnenog dela Evrope, odnosno na Farskim ostrvima i Svalbardu na krajnjem severu. Gledano iz naše domovine, Sunce će u vrhuncu pomračenja biti prekriveno približno 50 odsto. Kod nas će svoj vrhunac dostići u 10:47. Početak će biti u 9:38, a poslednji kontakt u 12 sati - priča za “Blic” Branko Simonović, astronom iz AD “Ruđer Bošković”.
Iako mnogi ne žele da propuste ovaj fenomen, sunce nikada ne treba direktno posmatrati, upozorava naš sagovornik.
- Veoma malo je potrebno da se vid trajno ošteti! U grupu nebezbednih načina posmatranja Sunca spadaju: rendgenski filmovi, na-garavljena stakla, CD/DVD,.. Dakle, nije dovoljno da nečim oslabimo sjaj Sunca jer ono zrači i u delovima spektra koje oko ne vidi a koje ovi “filteri” propuštaju - objašnjava Simonović.
Za direktno posmatranje Sunca koriste se posebni instrumenti i filteri. To su, kaže on, uglavnom specijalne folije koje su veoma skupe.
- Najskromniji način da se isprati pomračenje, ali i najbezbedniji je kamera obskura. Na jednom listu papira izbišimo rupice: iglom ili čačkalicom. To je projektor. Njega držimo u jednoj ruci, okrenuti leđima ili bokom Suncu (ne gledamo u Sunce!), a nasuprot projektoru, u njegovoj senci, postavimo beli papir. Trudimo se da na ovom ekranu uhvatimo likove Sunca koji prolaze kroz rupice na projektoru. Dobijeni likovi su tamni i mali, ali dovoljni da se isprati ova pojava - naročito tokom vrhunca kada će se videti kako je lik Sunca delimično prekriven Mesecom - priča Simonović.
Oprez druge vrste preporučen je za subotu kada će Mesečeva mena izazvati vrhunac plime.
Mesec će u petak na trenutak potpuno sakriti Sunce što će se videti u polukrugu oko Grenlanda. To će biti 10. potpuno pomračenje Sunca u 21. veku i prvo u ovoj godini. Dogodiće se na dan prolećne ravnodnevice, kada Sunce "prelazi" s južne na severnu hemisferu Zemlje.
U zoni širokoj oko 500, a dugačkoj 5.600 kilometara, od Severnog Atlantika do Severnog pola, Mesec će potpuno zakloniti Sunce na dva minuta i 46 sekundi.
Malo ljudi će imati mogućnost da vidi potpuno pomračenje Sunca jer se samo dva kopnena dela Zemlje u toj zoni: Farska ostrva - danski subarktički arhipelag, gde će pomračenje biti u 10.41 sati, i norveški arhipelag Svalbard u 11.11. Jedino će u toj zoni moći da se vidi kako čitavo Sunce nakratko prekriva crni Mesečev disk.
Drugde u Evropi, u severnoj Africi i na jugozapadu Azije će biti vidljivo samo delimično pomračenje. U Rejkjaviku, Sunce će biti zaklonjeno 97 odsto u 10.37 sati, u Edimburgu 93 odsto u 10.35, u Londonu 84 odsto u 10.30 i u Briselu oko 80 odsto u 10.34 sati.
Mesec će u subotu biti najbliži Zemlji, te će izazvati veliku plimu, posebno u na obalama Atlantika, Kanala La Manš i Severnog mora.
0 коментара:
Post a Comment