• Friday 4, Apr 2025
  • Feelgood fest 11 Sombor festival extremne muzike 2016
    Tuesday, 17 March 2015
    Anonymous

    Zavirite u unutrašnjost naše planete (FOTO)


    Naučnici "osluškuju" zemljotrese kako bi napravili neverovatnu simulaciju aktivnosti u Zemljinoj unutrašnjosti.

    Beleženjem seizmičkih potresa naučnici su bili u stanju da naprave trodimenzionalne prikaze Zemljinog mantla (omotača jezgra) - sloja između kore i spoljašnjeg jezgra. Oni su to uradili analizirajući brzinu potresa, koji putuje brže kroz čvrstu stenu i sporije kroz tečnu magmu.


    Foto: Oak Ridge National Laboratory


    Na ovim prikazima, sporiji talasi su obeležni crvenom i narandžastom bojom, dok su brže vibracije plave i zelene. Ove 3D modele napravio je profesor Jeron Tromp s Univerziteta "Prinston" i želi da stvori mapu čitavog mantla - do dubine od 3.000 kilometara - i to do kraja ove godine.


    Foto: Oak Ridge National Laboratory


    Njegov tim je koristio brojne matematičke sposobnosti neverovatnog Titan računara u Nacionalnoj laboratoriji "Ouk Ridž" u Tenesiju, koji može da izvede ogroman broj proračuna u sekundi. Profesor Tromp je do sada pregledao seizmičke talase 3.000 zemljotresa magnitude 5,5 ili više koji su zabeleženi na preko hiljadu seizmografskih stanica širom sveta.


    Ove stanice beleže podatke ili seizmograme, koji otkrivaju detalje o kretanju koji proizvode seizmički talasi, koji obično putuju brzinom od nekoliko milja u sekunti i traju nekoliko minuta. "Posebno smo zainteresovani za strukturu mantlovih plima i oblaka", naveo je profesor Tromp i dodao: "Ali će veći deo toga biti istražen kroz gledanje slika i potragu za neobičnim karakteristikama".


    Foto: Oak Ridge National Laboratory


    Krajnja mapa će možda otkriti tačne lokacije tektonskih ploča, koje mogu da uzrokuju zemljotrese kada se kreću i sudaraju. Mape će takođe možda otkriti lokacije magme koja, ukoliko dođe na površinu, može izazvati vulkansku aktivnost. Ranija istraživanja ovog tipa koristila su sami tri vrste seizmičkih talasa: primarne ili kompresione talase, sekundarne talase i površinske talase.


    Foto: Oak Ridge National Laboratory


    Tehnika profesora Trompa koristi talase koji putuju od epicentra zemljotresa do detektora, kao i one koji putuju od detektora do zemljotresa - opisanim kao dodatni talasi. Titan računar simulira svaki talas kako se prostire iz epicentra, a krajnji podaci se upoređuju sa pravim seizmogramima. Razlike, potom, Titan koristi da poboljša svoj model.

    "Ne znate šta je ono što tražite...što je predivan deo ovog projekta - čekanje da vidite šta ćete otkriti", rekao je profesor Tromp.
    Zavirite u unutrašnjost naše planete (FOTO)
    • Blogger Comments
    • Facebook Comments

    0 коментара:

    Post a Comment

    Top